Przemiana :: Aktualności

  Stowarzyszenie Terapii i Profilaktyki Szkolnej "Przemiana"

83 - 110 Tczew, ul.Nadbrzeżna 8

                          tel.: (58) 531 00 69     e-mail: stipsprzemiana@wp.pl





Klub Młodzieżowy "Przystań"
   
Punkt Konsultacyjny "Okno"
"Przemiana"


Sprawozdania


SPRAWOZDANIE ZARZĄDU STiPS "Przemiana"
ZA KADENCJĘ 2002-2004


    Stowarzyszenie Terapii i Profilaktyki Szkolnej "Przemiana" uzyskało osobowość prawną 10 sierpnia 2001roku.

    Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu Członków w dn. 11 stycznia 2002 roku powołany został siedmioosobowy Zarząd w składzie:

Wiesława Lipka             - prezes
Zofia Szyszka               - wiceprezes
Katarzyna Wasielewska - sekretarz
Lucyna Alberska           - sekretarz
Beata Jaworska             - skarbnik
Halina Szcześniak          - członek
Ewa Raduńska              - członek

    Dbałość o wszechstronny rozwój osobowy dzieci i młodzieży, propagowanie zdrowego stylu życia, prowadzenie programów profilaktyczno-edukacyjnych, organizowanie szkoleń dla nauczycieli, rodziców i uczniów to najważniejsze cele statutowe organizacji.

W czasie trwania kadencji większość z założonych zadań została zrealizowana.

    Członkowie Stowarzyszenia prowadzili różnego rodzaju programy profilaktyczne: "Spójrz inaczej", "Cukierki", "Odczuwaj, ufaj, mów". Corocznie obejmowali tymi działaniami około 700 uczniów z tczewskich placówek. Od 2003 roku organizowany był Bieg Przełajowy pod hasłem "Jestem silny i zdrowy", którego uczestnikami byli uczniowie realizujący program "Spójrz inaczej". W 2004 roku rozszerzyliśmy ofertę o uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 7 i 12 i dla nich zaproponowaliśmy spektakl teatralny "Grek Zorba kontra Mitakis"

    Realizatorzy programu "Spójrz inaczej" udzielali też wsparcia nauczycielom z Gimnazjum nr 1 prowadząc zajęcia z młodzieżą w ramach Tygodnia Profilaktyki (w 2004r.) oraz Dnia Bez Nałogów (2003r.).

    Stowarzyszenie aktywnie włączyło się także w organizację "Sejmiku Szkolnego" przeprowadzonego w SP nr 11 (w 2002 i 2003r.) oraz cykliczną imprezę rekreacyjno - sportową "Sport ucieczką od nałogów" przeznaczoną dla uczniów klas VI, organizowaną w SSP nr 2.

    W roku 2003 i 2004 członkowie Stowarzyszenia ze Szkoły Sportowej nr 2 włączyli się w przygotowania i przeprowadzenia imprez związanych z "Dniem Integracji" w tejże szkole.

    Trzykrotnie organizowany był "Festyn Radości" - impreza zorganizowana dla wszystkich mieszkańców Tczewa, z której środki finansowe przeznaczone były na pomoc dla dzieci chorych i niepełnosprawnych. W 2002 roku zbieraliśmy pieniądze dla Ani Modrzyńskiej, w 2003 dla Sary Graczyk, a w 2004 dla Andrzeja Kawalerowicza. Łącznie udało nam się pozyskać około 7 tys. złotych.

    Projekt "Dobrze, że jesteś" realizowany w 2003 roku miał na celu integrację z dziećmi niepełnosprawnymi poprzez aktywność teatralną.

    Ostatnio przygotowanym projektem (w październiku 2004r.) o tematyce profilaktycznej była I Międzynarodowa Konferencja Przeciwdziałania Narkomanii, która będzie kontynuowana w następnych latach. Uczestniczyło w niej około 360 uczniów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli władz miasta i powiatu oraz grupa młodzieży z Niemiec.

    Znaczącym przedsięwzięciem w działalności stowarzyszenia było prowadzenie Klubu Młodzieżowego "Przystań" (od czerwca 2002r.) oraz Punktu Konsultacyjnego do spraw Uzależnień "OKNO" (od stycznia 2003r.). Obydwie placówki pełnią w naszym mieście ważną rolę. Zatrudniliśmy w nich 4 wychowawców, 1 psychologa, 3 terapeutów, opiekuna pracowni komputerowej. Pracę wychowawców wspierają wolontariusze.

    W maju 2003 roku Stowarzyszenie podjęło współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy i podpisało umowy o staż absolwencki. Dzięki nim pozyskaliśmy do pracy 3 absolwentów uczelni wyższych, którzy przepracowali w Klubie ponad rok (stowarzyszenie nie ponosiło dodatkowych kosztów).

    Zarząd Stowarzyszania organizował również prelekcje, szkolenia i warsztaty. W 2003 i 2004 roku przeprowadzono trzy edycje szkolenia pracy z bajką profilaktyczną "Cukierki"; warsztaty przygotowujące do realizacji programu "Odczuwaj, ufaj i mów"; szkolenie dla realizatorów programu "Spójrz Inaczej - II etap", a także wykład z zakresu NLP. Ogółem w różnego rodzaju formach szkoleniowych udział wzięło około 150 osób.

    Zrealizowanie powyższych zadań było możliwe dzięki otrzymanym dotacjom, wsparciu finansowym i pozafinansowym sponsorów i członków Stowarzyszenia. W minionej kadencji Zarząd złożył siedem wniosków o do Urzędu Miasta, jeden do Starostwa Powiatowego, dwa do Fundacji im. St. Batorego, dwa do Urzędu Marszałkowskiego, jeden do Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii, dwa do Pracowni Edukacji Ekologicznej. Łącznie pozyskano około 270 tys. złotych na realizację takich działań jak: prowadzenie Klubu Młodzieżowego, Punktu Konsultacyjnego, realizację programu "Spójrz inaczej", dopłatę do organizowanych szkoleń i Festynu Radości, częściowe pokrycie kosztów na Rajd Rowerowy, Jesienne Warsztaty Ekologiczne, realizację projektu "Dobrze, że jesteś", I Międzynarodową Konferencję Przeciwdziałaniu Narkomanii.

    Stowarzyszenie nawiązało współpracę z wieloma instytucjami m.in. Strażą Miejską, Zakładem Usług Komunalnych, Domem Kultury, Świetlicą Środowiskową, dyrektorami szkół nr 2, 12, 11, gimnazjum nr 1,2,3, Zespołem Szkół Odzieżowych i Budowlanych, Klubem Sportowym UKS "Piątka", mediami, Fundacją "Pokolenia", Jednostką Wojskową, Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, Fundacją "Służba Dziecku", Fundacją im. St. Batorego i wieloma innymi organizacjami.

    Za szczególne zaangażowanie i pracą społeczną na rzecz środowiska, Zarząd postanowił złożyć wniosek do Prezydenta Miasta o przyznanie Pani Grażynie Antczak nagrody "Tczewianin Roku 2004". Na uroczystej sesji Rady Miasta prezydent wręczył Pani Grażynie Antczak wyróżnienie, doceniając w ten sposób jej ogrom pracy.

    Zarząd STiPS "Przemiana" przez okres kadencji wypełniał wszystkie obowiązki statutowe. Kierował bieżącą pracą Stowarzyszenia, przygotowywał uchwały i wnioski, prowadził dokumentację, brał udział w posiedzeniach i szkoleniach, zwoływał walne zabrania, przygotowywał projekty ofert, dokonywał rozliczeń, sporządzał sprawozdania, współpracował z innymi organizacjami.

    Stowarzyszenie za całokształt swojej działalności w 2003 roku otrzymało wyróżnienie "Złotego Gryfa" , a w roku 2004 za działalność profilaktyczną na terenie miasta podziękowanie od Prezydenta Miasta Tczewa (z okazji Dnia Edukacji Narodowej).


Zarząd Stowarzyszenia Terapii i Profilaktyki Szkolnej "Przemiana"